ТРАНСПОРТЕН ВЪЗЕЛ "ЛЪВОВ МОСТ"

Строител и проектант на обекта:Обединение „Лъвов мост”ДЗЗД

Транспортен възел “Лъвов мост” е разработен на три нива и съчетава три вида транспорт – автомобилен, електротранспорт и метро. Метротунелът, който преминава под реката по бул. “Княгиня Мария Луиза” и разположената от северната страна МС-II-7 са част от Втори метродиаметър.

Проектът предвижда площада да има кръгова форма, в съответствие със застрояването на района и реализиране на първо ниво на кръгово движение при пресичането на бул. “Сливница” и бул. “Княгиня Мария Луиза”.

На това ниво се запазва Лъвовия мост, а кръга се затваря с два допълнителни дъгообразни моста, почти симетрично разположени от двете страни на стария мост. Това позволява пътното движение да се изнесе по кръга, а по стария мост да се запази трамвайното движение.

Кръговото кръстовище е съобразено със съществуващите габарити на бул. “Сливница” и бул. “Княгиня Мария Луиза”. Техническите параметри на кръговото кръстовище са следните:

  •  вътрешен радиус 43,50м, външен радиус 52,50 м;
  • две ленти по 4,50 м в кръговото движение с габарит 9,00м;
  • две входящи и две изходящи ленти широки по 3,50 м по бул. “Сливница” от северната и южната страна на кръговото кръстовище, като от северното платно изходящите са с ширина по 4 метра;
  • две входящи по 2,85м и две изходящи ленти широки по 3,00м по бул. “Княгиня Мария Луиза” от северната и южната страна на кръговото кръстовище.

На второ ниво преминават два транспортни подлеза по бул. “Сливница” със светъл отвор 8,0 м и височина ~4,8м. Покритата част на подлезите е 112 мв северното и е 102 м в южното платно, след което се изпълняватоткрити рампи.

Двата тунела – северен и южен преминават под бул. “Княгиня Мария Луиза” и са над новопроектираното метро. Тунелите са с габарит 7,0м /две платна по 3,5м/ и служебни тротоари по 0,50м. Платната по бул. “Сливница” на ниво са също с габарит 7,0м и служебен тротоар от към тунелите – 0,75м. Северното платно на булеварда в посока ул. “Г.С.Раковски” навлиза в сега съществуващия тротоар, тъй като северния тунел запазва съществуващия Дубльор на Ляв Владайски канализационенн колектор.

Съществуващите спирки на МГТ се изместват и се довеждат по близо до подлезите водещи до новопостроената метростанция.

В проекта е предвидено релсовия път по бул. “Княгиня Мария Луиза” да се демонтира. След изграждането на кръговото кръстовище и тунелите релсовия път ще се монтира по съществуващо положение, с минимална нивелетна промяна.

На трето ниво под реката минава двупътен метротунел / по бул. . “Княгиня Мария Луиза”/ и пешеходен подлез, които са изградени.

Откритите транспортни подлези при денивелация до 1,5 м между нивелетите на директно и локално платно са решени с подпорни стени. Пътното трасе е върху пътно легло.

Откритите транспортни подлези при денивелация по-голяма от 1,5 м между нивелетите на директно и локално платно са решени със ст.бетонова U- образна рамка – стени и дънна плоча. Връзката стени дъно е запъване. Пътното трасе е върху дънната плоча.

Покритата част на подлеза е затворена стоманобетонова кутия от дънна плоча, стени и покривна плоча. Връзката стени дънои стени покривна плоча е запъване. Пътното трасе е върху дънната плоча.

Мостовете са сектори от пръстен, изнесени асиметрично в южна посока с габаритна ширина /радиална/ – пътно платно 9,00 м и два тротоара по 1,50 м. Средна дължина по оста ~ 28,15 м за западния мост и ~ 28,75 м за източния мост. Долното строене са колони Ф60, фундирани върху пилоти. Двата моста са идентични и са проектирани като рамкови – състоят се от 2 двойки наклонени стойки с диаметър 80см и пътна плоча с дебелина 60 см, изтъняваща към края в зоната на тротоарите. Над стойките се реализира „напречна греда” (скрит ригел) с несиметрични вути. В двата края на мостовете са проектирани т.нар. „балансиращи плочи”, чрез които се осъществява връзката между мостовата конструкция и стоманобетоновите покривни плочи на тунелните конструкции.

С новото комуникационно решение се засяга инженерната инфраструктура и се налага реконструкция и изместване на попадащите в обсега му инженерни мрежи и съоръженията.

Строително – монтажните работи стартираха на 17.02.2014 г. Работи се по северното платно на бул. „Сливница” в участъка от бул. „Христо Ботев” до ул. „Г.С.Раковски”.

Към настоящия момент са изпълнени следните видове СМР:

Ел.снабдителна мрежа – Нова тръбна РVC мрежа е изградена за засегнати кабели СрН 10 кV и за кабели НН 1 кV. Положени са 9 бр. PVCтръби по югоизточния бряг на реката, успоредно на непроходимия колектор за 110 кV. Изградена е нова пасарелка между п.т.46 и п.т. 47 над р. Владайска, като на нея са монтирани 9 бр. стоманени тръби за преминаване на ел.съоръжения.

Положени са 3625 м РVС тръби и 270 м стоманени тръби. Изгеглен е 470 м кабел НН-1кV Изградени са 61 бр. шахти.*

Контактна мрежа – Изпълнени са стълбовете за контактната мрежа.

Улично осветление – Изградена е пасарелка премостваща р.Владайска, която служи за опора на тръбните пакети съдържащи кабелите по части електро, телекомуникации и улично осветление. Доставка и монтаж на Fe тръби за пасарелка – 90 м. Изградена е 235 м РVС мрежа.

Телекомуникации – За засегнатите от пътното решение кабели по северния тротоар на бул. „Сливница” и пресичащите северното платно е изградена нова тръбна РVC мрежа, в която са изтеглени новите кабели. Доставка и полагане на 115 м PVC тръби в бетонов кожух и 84 м стоманени тръби. Направа на 4 бр. кабелни шахти. Изтегляне на 650 м кабелв PVC тръбна мрежа.

Канализация – Новоизградения Ляв Владайски колектор 300/150 по северното платно на бул. „Сливница” започва от новоизградената СРШ 1 на съществуващия Ляв Владайски колектор 80/120, минава през инсталационния коридор оставен за канализационен колектор при изграждането на Метростанция 7 и се зауства чрез новоизградената шахта РШ 9 в съществуващия Ляв Владайски колектор 60/90. Новоизградения Ляв Владайски колектор е с дължина 426,43 м. По трасето на новия колектор са изпълнени 9 бр. ревизионни шахни. Превключени са съществуващите сградни отклонения към новия колектор. Превключени са съществуващите улични канали на напречните улици.

С реализацията на транспортния тунел се засяга съществуващия отливен канал 220/145. Изпълнена е РШ 10 върху съществуващия отливен анал 220/145 и от нея се изгради нов отливен канал 350/100, който зауства в бермата на корекцията на р.Владайска.

За направата на Ляв Владайски колектор в зоната на преминаване през инсталационния колектор на Метростанция 7 са положени 74,80 м стъклопластови тръби. За изграждането на монолитно стоманобетоново сечение 300/150 е вложен 1225 куб.м бетон кл. В 25 и 235 куб.м бетон кл. В 12,5. Вложена е 160 т стомана. За изграждането на ревизионните шахти е вложен 190 куб.м бетон кл. В 25 и 23 т. армировка – стомана.

Водопровод – Новоизграденият водопровод I-ви водопроводен ринг ф600 започва от съществуващия водопровод ф650 на бул. „Сливница”, минава през инсталационния коридор между транспортния тунел и метростанцията и се включва в съществуващия водопровод ф650. В началото и края на инсталационния коридор на МС-7 са изградени две камери, които са долепени до конструкцията на метростанцията и са съвместени с ревизионните шахти на Новоизградения Ляв Владайски колектор 300/150. Новоизграденият консумативен водопровод ф110 ПЕВП започва от съществуващият водопровод ф160 ПЕВП в източния край на площад „Лъвов мост” и се включва в съществуващия водопровод ф 100 чуг. при ул. „Будапеща”. Дължината на новоизградените водопроводи е: с диаметър ф 600 чуг. – 444 м, с диаметър ф 110 ПЕВП – 202 м.

Топлопровод – Новият топлопровод преминава в съществуващ инсталационен колектор 400/240 в конструкцията на метростанцията, заедно с новия водопровод ф 600 ч.. От двете страни на този колектор са изградени камери със съответните входни люкове. След излизане от колектора топлопроводът продължава на изток и след края на транспортния тунел пресича северното платно, пресича р.Владайска върху самостоятелна стоманена пасарелка, пресича южното платно и се включва в съществуващото топлопроводно трасе. От двете страни на реката са изградени ревизионни шахти. Излят е 135 куб.м бетон кл. В 25 и 42 куб.м бетон кл. В 12,5. Вложена е 12 300 кг. стомана.

Конструкции – Към настоящия момент се изгражда транспортния тунел по северното платно на бул. „Сливница” със светъл отвор 8,00 м /2 ленти х 3,50 м + 2 тротоара х 0,50 м/. Във височина габаритът е 4,80 м. Преминаването на директното пътно платно по бул. „Сливница” под бул. „Княгиня Мария Луиза” е решено с три типа стоманобетонова конструкция: покрит тунел, U-образна рамка в частта на рампите и подпорни стени при зоната с най-малка денивелация между бърза лента и локално платно. Фундирането за основната конструкция /тунели, подпорни стени и т.н./ е плоско. Изпълнени са 70 метра фундамент от тунелния профил на директното платно, 174 метра U-образна рамка в частта на рампите и 94 метра /2х 47м./ подпорни стени.

Източен и западен мостове – Работи се по северните сегменти на новите Източен и Западен мост. Приключи изпълнението на пилотите за устоите (16 броя), фундаментите на устоите и устоите на западния и източния мост. Изляти са стоманобетоновите пътни плочи на северните сегменти на западния и източния мост. Вложени са 570 м3 пълнежни, подложни и предпазни бетони В15, 230 м3 бетон за конструкция В30, 1730 м3 бетон за конструкция В 35, 300 м3 бетон за конструкция В 40, 270 т. стомана за армировка и 3525 кв.м хидроизолация.

За изпълнението на инженерната инфраструктура са изкопани и извозени 27 510 куб.м земни маси машинно и 11 790 куб.м земни маси ръчно.

По време на строително –монтажните работи се откриха римски останки, датиращи от 2-4 век.

Ще бъдат експонирани – „Северен устой на Римски мост», от южната страна «стъпка» на мост, както и други открити архитектурни детайли.

Scroll to Top